BAŞKANIMIZDAN

   KÜLTÜR SANAT KÖŞESİ
   ÜYE LİSTEMİZ
   ÖNEMLİ DUYURULAR
Koçak Eczanesi sahibi Ecz. Doğuhan KOÇAK'ın Farah Deniz isminde kızı dünyaya gelmiştir. ALLAH 'tan s...
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...
Odabaş Eczanesi sahibi Ecz. Selim ODABAŞ'ın İshak Uraz isminde oğlu dünyaya gelmiştir. ALLAH 'tan sa...
YARDIMCI ECZACI...
ODAMIZ NÖBET KOMİSYONU TARAFINDAN BELİRLENEN 6 AYLIK NÖBET LİSTELERİ....
ODAMIZ NÖBET KOMİSYONU TARAFINDAN BELİRLENEN 4 AYLIK NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA.......
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...
Çorum Merkez Bilge Eczanesi sahibi Eczacı Bilge KAKAǒ ın eşi Levent KAKAÇ vefat etmiştir. Merhumun...
Sungurlu İlçesi Çağlar Eczanesi sahibi Eczacı Bünyamin DUYAN 'ın annesi Şazimet DUYAN vefat etmişti...
ODAMIZ NÖBET KOMİSYONU TARAFINDAN BELİRLENEN 5 AYLIK NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA......
Türker Eczanesi sahibi Ecz. Halil İbrahim TÜRKER 'in annesi Solmaz TÜRKER vefat etmiştir. Merhumenin...
ODAMIZ NÖBET KOMİSYONU TARAFINDAN BELİRLENEN 3 AYLIK NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA.......
Çorum Merkez İsbir Eczanesi sahibi Ecz. Hüseyin İSBİR ' in kardeşi Kazım İSBİR vefat etmiştir. Merhu...
Alaca İlçesi Hayat Eczanesi sahibi Ecz. Ayhan YILDIRIM ' ın babası İsmail YILDIRIM vefat etmiştir. M...
Uysal Eczanesi sahibi Ecz. Sedat UYSAL’ın babası Mehmet Celal UYSAL vefat etmiştir. Merhumun cenazes...
Vefa Eczanesi sahibi Ecz. Mustafa GÖBELEK 'e geçirmiş olduğu rahatsızlıktan dolayı geçmiş olsun der ...
Buhara Eczanesi sahibi Ecz. M. Tuba AKDAĞ' ın babası Zekai ERBAY vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 0...
İskilip İlçesi Eski Üyemiz 18. Dönem Milletvekili Ecz. Mustafa NAMLI vefat etmiştir. Merhumun cenaze...
ODAMIZ NÖBET KOMİSYONU TARAFINDAN BELİRLENEN 6 AYLIK NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA......
Dodurga - Hayat Eczanesi sahibi Ecz. Sibel ÇAKAR AÇAR ve Faruk AÇAR 'ın Mehmet Rüzgar isminde oğulla...
Meslektaşımız, LEBLEBİCİOĞLU Eczanesinin sahibi Ecz. Enver LEBLEBİCİOĞLU 'nun kızı Ayşegül OKAY, Çor...
Eğitim Eczanesi sahibi Ecz. Yasemin BOZDOĞAN ' ın babası , Bozdoğan Eczanesi sahibi Ecz. Arif Sami B...
Sungurlu İlçesi Merkez Eczanesi sahibi Ecz. Ömer METE 'nin kardeşi Celal METE vefat etmiştir. Merhum...
Sungurlu İlçesi Merkez Eczanesi sahibi Ecz. Ömer METE ' nin kayınpederi Faruk ULUSALOĞLU vefat etm...
Odamız üyesi Ecz. Oya ALAYBEYOĞLU ' nun annesi Türkan ALAYBEYOĞLU vefat etmiştir.. Merhumenin cenaz...
2018 YILI MART - NİSAN - MAYIS - HAZİRAN - TEMMUZ - AĞUTOS AYLARI TOPLU NÖBET LİSTELERİ HAKKINDA......
Özçetin Eczanesi sahibi Ecz. Ahu TOKATLI ve Volkan Eczanesi sahibi Ecz. Volkan TOKATLI 'nın Mert i...
Funda Eczanesi sahibi Ecz. Funda ÇETİNTÜRK KARTAL ve Fakülte Eczanesi sahibi Ecz. Hamdi KARTAL'ın D...
    YÖNETİCİ GİRİŞİ
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
   İSTATİSTİKLER
 
    BAŞKANIMIZIN 14 MAYIS 2020 ECZACILIK GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI.Bilimsel eczacılığın 181. yılını kutladığımız eczacılık haftası pandeminin gölgesinde mesafeli ve koruma tedbirleri altında kutlanmaktadır. Eczacılar ve farmasotik bilimciler olarak bizler ilaçların geliştirilmesi, dağılımı ve sorumlu kullanımı konusunda uzmanız. İlaç tedavisinden hasta odaklı bakım yoluyla en uygun sonuçları elde etmeye kendimizi adamış durumdayız. Nüfusun ve hastaların sağlığının risk altında olduğunu ilaçlara erişim sağlanamadığında, ilaçlar düşük kalitede olduğunda veya uygun olmayan bir şekilde kullanıldığında ilaçların değerinin azaldığını görüyoruz. Böylesi karmaşık sorunların çözümünün tek bir bilim dalının veya meslek grubunun çabalarıyla gerçekleşmesi mümkün olmasa da topluma karşı olan sorumluluk duygumuz bu sorunların ele alınmasında öncü güç olmak için bizi motive ediyor. Kaliteli sağlık hizmetlerine erişim sağlık hayatındaki değişimler ve hayatın kendisi için temel bir insan hakkıdır. Tüm dünya devletleri insanların evrensel sağlık güvencesine kavuşabilmenin oluşması için adım atmalılar. Covid-19 pandemi salgını bu durumu sağlık hedefi sekline dönüştürmüştür.

Bu hedef kimseyi geride bırakmadan herkese kaliteli ve makul fiyatlı veya ücretsiz sağlık hizmeti sunulması, sağlığın korunması ve gelişmesi için çalışılabilir ve sürdürebilir olmalıdır. Ülkemiz genel sağlık sigortası uygulaması ile dünyada birçok ülkeye Covıd-19 salgınında örnek olmuştur. Halkımız nitelikli sağlık hizmeti almada bir çok ülke vatandaşına göre daha iyi koşullarda sahip olmuştur. Tedavide de ilaç sıkıntısı yaşamadan tedavi protokollerinin zamanında uygulamaları ile daha güvenli bir yol alınmıştır.

2019 yılının son günlerinde ÇİN'in Wuhan kentinde başlayarak dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de 11 Mart 2020 tarihinde ortaya çıkan Covıd-19  salgını tüm dünya sağlık çalışanları mücadele etmektedirler. Ülkemizin Covıd-19 virüsü ile  başarılı mücadele süresinde eczacılar da büyük katkı sağlamışlardır. Birinci basamak sağlık çalışanları  olarak  eczacılar ve eczane çalışanları, hastalar ve sağlık sistemi arasındaki ilk temas noktaları olmuşlardır.

1. Basamak Sağlık Hizmet Sunucusu sorumluluğu ve bilinci ile hareket etmişlerdir. Halkımıza birer sağlık profesyoneli olarak destek olmuşlardır. Görevlerini yerine getirirken paniklemeden korkusuzca davranmışlardır. Ön cephede mücadele eden eczacıların da diğer  sağlık çalışanlarında olduğu gibi virüse yakalanma riski yüksektir. Eczacı kayıpları yaşanmaması için eczacılar en çok koruma altında olması gereken kişilerdir. Covıd-19 salgınına yakalanarak aramızdan ayrılan eczacı meslektaşlarımız bizi derinden üzmüştür. Pandemide hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını rahmetle anıyoruz.

Dünya sağlık meslek birliklerinin yaptığı toplantılardaki açıklamalarda vurgulandığı gibi eczacılar bu salgının hem daha fazla yayılmasını önlemede hem de hastaların yönlendirilmesinde sağlık hizmetinin devam etmesi için büyük rol üstlenmişlerdir . Basit rahatsızlıkları olan hastalıklarla ilgilenerek,  bilgi vererek, danışmanlık yaparak, doktorların, hemşirelerin ve acil servislerin yüklerini hafifletmişlerdir.

Eczacılar ve eczane çalışanları bu görevlerini yaparken,  TEB ve eczacı odası yöneticileri onların  ve hastaların Covıd-19 bulaş  riskini en aza indirmek ve hatta ortadan kaldırmak için bir dizi koruyucu tedbirlerini hayata geçirmişlerdir. Öncelikle salgınla ilgili afiş, görsel medya, broşürlerle doğru etkili bilgilendirmeler yapılmıştır. Bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi için çaba gösterilmiştir. Afişlerde maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen, el yıkama, evde kalma bildirimleri sunulmuştur.

Eczanelerde ilaç almada sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve maske kullanım uyarıları yazılı görsellerle farkındalık oluşturularak sağlanmıştır.

Eczacılar virüs enfeksiyonunun kontrol sürecinin önemli bir paydaşı olmuştur.

Çorum Eczacı Odası yönetimimiz hastalara sağlık hizmeti veren eczanelerin bulaş riskini azaltmak için belediye dezenfeksiyon ekibi ile iletişim kurarak eczane hijyeni sağlanmıştır. Bu dezenfeksiyon işlemi sık sık  tekrarlanarak yapılmıştır.

Çorum il merkezi ve ilçe eczanelerimiz olarak 157 eczanemiz dezenfekte edilmiştir. Eczacılar ve eczane çalışanları Çorum Eczacı Odası tarafından siperlik, maske ve gözlük gibi korunma desteği almışlardır. Eczanelerimizde kronik hastalığa sahip vatandaşlarımızın (diyabet, tansiyon vb. gibi) virüs bulaş riskinden korunmaları için sağlık kuruluşlarına gitmeden hastalıkları ile ilgili devam reçeteleri düzenlenmiş ve ilaçlarını almışlardır. Bu anlamda eczacılar bu pandemide hekimlerimizin üzerindeki yoğun yükü de paylaşmışlardır. 65 yaş üstü evden çıkamayan hastalarımıza da ilaç ihtiyaçları Çorum Eczacı Odası personelimizin organize ettiği düzen içinde TSO, Nakliyeciler Odası, AFAT, diğer sivil toplum kuruluşları ve Eczacı Oodası mobil hizmeti tarafından ilaçlar eczanelerden alınarak evlerine teslim edilmiştir. Bu hizmet hali hazırda devam etmektedir.

Salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında, halk sağlığının korunmasında, hızlı ve güvenli maskeye ulaşmanın  son derece önemli olduğunu biliyoruz. Ülkemizde para ile maske satışının kaldırılmasından sonra 24.04.2020 tarihinde Çorum ili merkez ve ilçe eczaneleri halkımıza 1 milyonun üzerinde ücretsiz maske dağıtımı yapmışlardır  ve yapmaya devam etmektedirler. Eczanelerimize düzenli sayıda maske sevkiyatında ilaç dağıtım kanalı olan  Selçuk Ecza Deposu müdürü ve personeli de başarılı bir rol üstlenmişlerdir.

Pandemi göstermiştir ki sağlık  doktor, hemşire, hastane çalışanları, eczacılar, eczane çalışanları, ilaç tedarikçileri, ilaç üreticileri, medikal malzeme üreticileri ve sağlık bilim insanları ile bir bütündür.

Covid-19 pandemi süresi içerisinde yaşanan sorunların çözümü için kamu kurumlarımızla, yerel yönetimlerimizle kurulan hıfzısıhha meclisinin toplantılarına katılıp sürekli iletişim içinde olduk, Mevzuata ve meslektaşlarımıza dair sorunların çözümleri konusunda desteklerini esirgemeyen Çorum Valimize ve Valilik Personeline, İl Sağlık Müdürümüze ve Sağlık Personeline, SGK Müdürüne ve personeline, Çorum Belediye Başkanımıza ve personeline, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Yöneticilerine teşekkür ederiz. Sağlıkta şiddet konusu ile mücadele ettiğimiz süreçte eczanelerimizin her türlü güvenliğini sağlayan desteklerini hissettiğimiz Çorum Emniyet Müdürümüz ve personeline de teşekkür ederiz. Süreç boyunca canla başla çalışan Eczacılarımıza ve eczane çalışanlarımıza  da ayrıca teşekkür ediyoruz.

Bizler eczacılık yeminimizi her koşulda hastalarımızın sağlığını korumak için yaptık. Hepimiz için zorlu bir süreç olan bu dönemi mümkün olan en az zararla atlatmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız

14 Mayıs Eczacılık Haftamızı kutlarken, ülkemizde Covid-19 salgını ile mücadelede başarılar diliyor halkımıza sağlık temenni ediyoruz.

                                                                          

                                                        14.05.2020

                                       

 
12  Ağustos  2020  Çarşamba Günü
ÇORUM NÖBETÇİ ECZANELERİ
 
İLÇE NÖBETÇİ ECZANELERİ
ÇORUM ECZACI ODASI TURNİKE SİSTEMİ
CEZAEVI SIRASI ECZANEMIZ
SEVDA ECZANESİ  Sıradaki
KAN ÜRÜNÜ SIRASI ECZANEMIZ
NEFES ECZANESİ  Sıradaki
HUZUREVI SIRASI ECZANEMIZ
ODABAŞ ECZANESİ  Sıradaki
ERİTROPOETEİN VE DARBEPOETEİN DİYALİZ
ODABAŞ ECZANESİ  Sıradaki
PERİTON DİYALİZ SOLİSYON
FUNDA ECZANESİ  Sıradaki
ELEKTRONİK TABELE LİSTESİ

copyright © 2016Tüm hakları www.corumeo.org Çorum Eczacı Odası'na aittir. Bu sitede yer alan sağlıkla ilgili bilgiler hekimlerin tavsiyeleri yerine kullanılamaz

Design and coding