BAŞKANIMIZDAN

   KÜLTÜR SANAT KÖŞESİ
   ÜYE LİSTEMİZ
   ÖNEMLİ DUYURULAR
VEFAT VE BAĞSAĞLIĞI...
Koçak Eczanesi sahibi Ecz. Doğuhan KOÇAK'ın Farah Deniz isminde kızı dünyaya gelmiştir. ALLAH 'tan s...
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...
Odabaş Eczanesi sahibi Ecz. Selim ODABAŞ'ın İshak Uraz isminde oğlu dünyaya gelmiştir. ALLAH 'tan sa...
YARDIMCI ECZACI...
    YÖNETİCİ GİRİŞİ
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
   İSTATİSTİKLER
 
    14 MAYIS 2016 BAŞKANIMIZIN BASIN AÇIKLAMASI.


BİLİMSEL ECZACILIĞIN 177.YILINI KUTLUYORUZ.

            Bilimsel eczacılığın 177. yılı dolayısı ile gerçekleştirdiğimiz basın toplantımıza, hepiniz hoş geldiniz.

            Maalesef; gün geçmiyor ki yeni bir hain saldırı, yeni bir şehit ve yaralı haberi almayalım. Şehitlerimize Allah 'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.  Terörün her türlüsünü lanetliyoruz.  Bu sebeple ; eczacılık günümüzü ,buruk kutluyoruz.

            Değerli basın mensupları; bizler hastaların 24 saat, kesintisiz ve ücretsiz ulaşabildiği, bir çok alanda özellikle ,sağlık ve ilaç konusunda danışmanlık hizmeti veren bir mesleğiz. TÜBİTAK destekli yapılan bir araştırmada ;  Mesleki itibar skalasında ,en üst sıralarda oluşumuz da bunun gurur verici ispatı niteliğindedir.

                Değerli Basın Mensupları;

                Eczacılar olarak çok yönlü bir değişim rüzgarının içinden geçiyoruz. Bir yandan sağlık sistemi son sürat değişiyor, diğer yandan eczacılık hizmetleri ülkemizde ve tüm dünyada çeşitleniyor. Bizler, ülkemizin en uzak noktalarına bile sağlık hizmetini fedakarca ulaştıran kamu yararına hizmet veren bir meslek gurubuyuz. Bilimsel temelli mesleğimizi icra ederken ; bir yandan tüm  gelişmelere adapte oluyor, kendimizi çağa uygun  bilgi ve teknoloji ile donatıyor, diğer yandan da ilaç ödeme kuralları ile bürokrasi ile, ekonomik sorunlar ile uğraşıyoruz. Geçtiğimiz dönem, biraz zor oldu. En son 2013 yılında imzaladığımız SGK ilaç alım protokolünü yenileme sürecinde gergin, yıpratıcı anlar yaşadık. Ancak deneyimli meslek örgütümüz marifeti ile karşılıklı iyi niyet ve irade gösterip, eczacının yaralarını kısmen de olsa saran bazı kazanımlarla çıktığımız protokolü imzaladık.

            İlaç hizmetlerinin sürdürülebilirliği, sağlıkta güvenin simgesi eczanelerimizin varlıklarının devamı ile mümkündür. Binlerce kalifiye personel istihdam eden eczacılarımız  ;  büyük bir yüzdesi işletmelerinin devamı için sürekli kredi kullanmak zorunda kalmışlar, en son çare personel sayısında azalmaya gitmişlerdir.  Çünkü düşen ilaç fiyatları  sebebi ile ,yüzdesel sabit karı olan eczacılarımızın kazançları da sürekli düşmüştür. Yani sağlıkta dönüşüm ile son 10 yılda 572 kez ilaç fiyatı düşmüş,eczane ekonomileri sürekli erimiştir. Bunun yetmez gibi SGK çatısında kurumların birleşmesi ile SGK 'lı hastaların serbest eczanelerden ilaç almaya başlaması üzerine , eczaneler daha fazla personel çalıştırmaya başlamış, gerekli teknolojiyi tedarik etmiş   kısacası eczane ekonomileri günden güne zayıflamıştır.

            Biz eczacıların, ilaç fiyatlarının artması gibi , kamunun yani milli servetin ziyanı gibi bir talebi yok. Bizler sadece, karlılık oranlarımızın iyileştirilmesini, sağlıkta tasarrufun sadece eczacı üzerinden yapılmaya çalışılmamasını istiyoruz. Çünkü bu ülke hepimizin, onun menfaatlerini korumakta en başta vatandaşlık borcumuzdur. Ama bu hizmeti ne fedakarlıkla verdiğimizi kamunun fark etmesini sağladık. Tüm halkımızdan da eczacılarına daha anlayışlı olmalarını talep ediyoruz. Çünkü ilacı ödeyen devletin belirlediği kuralları uygularken ,hasta ve eczacı karşı karşıya gelebilmektedir. Eczacı ;  doktorun yazdığı ilacı verirse hastadan fark talep etmekte veya ödenen eşdeğer ilacı hastaya vermektedir. Bu da ilacın asıl alıcısı devletin bir tasarrufudur.Eczacı sadece bu kuralların bir uygulayıcıdır.

            Son yıllarda yaşanan elim olaylar yüzünden buruk geçen eczacılık günümüz vesilesi ile, tüm fedakar meslektaşlarımın günlerini kutlar, tüm ülkemize sağlık, huzur dolu günler temenni ederim.

            Tüm kamuoyuna  Saygılarımla ...

             

                                   ÇORUM ECZACI ODASI

                                                   Başkan                                                                                                                                                        Ecz. Sönmez ÇALIŞKAN            

 

 
18  Haziran  2021  Cuma Günü
ÇORUM NÖBETÇİ ECZANELERİ
 
İLÇE NÖBETÇİ ECZANELERİ
ÇORUM ECZACI ODASI TURNİKE SİSTEMİ
CEZAEVI SIRASI ECZANEMIZ
DAMLA GÜMÜŞAĞA ECZANESİ  Sıra
KAN ÜRÜNÜ SIRASI ECZANEMIZ
PINAR ECZANESİ  Sıra
HUZUREVI SIRASI ECZANEMIZ
CEYHUN ECZANESİ  Sıra
ERİTROPOETEİN VE DARBEPOETEİN
PAPATYA ECZANESİ  Sıra
PERİTON DİYALİZ SOLİSYON
İSKENDER ECZANESİ  Sıra
ELEKTRONİK TABELE LİSTESİ

copyright © 2016Tüm hakları www.corumeo.org Çorum Eczacı Odası'na aittir. Bu sitede yer alan sağlıkla ilgili bilgiler hekimlerin tavsiyeleri yerine kullanılamaz

Design and coding