BAŞKANIMIZDAN

   KÜLTÜR SANAT KÖŞESİ
   ÜYE LİSTEMİZ
   ÖNEMLİ DUYURULAR
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI...
KUTLAMA...
KUTLAMA...
Mecitözü Yaren Eczanesi sahibi Ecz. Songül ERDOĞAN'ın Arif Ali isminde oğlu dünyaya gelmiştir. ALLA...
VEFAT VE BAĞSAĞLIĞI...
    YÖNETİCİ GİRİŞİ
   İSTATİSTİKLER
 
    BAŞKANIMIZIN EŞDEĞER (MUADİL) İLAÇLAR İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI.Saygıdeğer Sağlık Müdürüm, Değerli Çorum Halkı, Sevgili Meslektaşlarım ve Emektar Basın Mensupları; 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü kapsamında düzenlediğimiz basın açıklamamıza hoş geldiniz diyor, tüm meslektaşlarımın Eczacılık Gününü kutluyorum.

25 Eylül Dünya Eczacılık Günü kapsamında; kamuoyunda bu konuda farkındalık oluşturmak için, İl Sağlık Müdürlüğümüzün katkıları ve takdirleri ile "EŞDEĞER (MUADİL) iLAÇ YANLIŞ İLAÇ DEĞİLDİR" temalı bir afiş çalışması düzenledik. Bu görselleri, şehrimizin dört bir yanındaki billboardlarda, Kamu ve Özel Hastanelerimizde, ASM 'lerimizde ve Şehrimizin gururu AHL PARK AVM 'mizde ki billboardlarda halkımızın nazarı dikkatine sunduk.   

Eşdeğer ilaç; X etken maddesini içeren piyasaya ilk çıkan ilaç ile aynı etken maddeyi, aynı miktarda içeren, aynı farmasötik özelliklere sahip, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı yapılan biyoeşdeğerlilik çalışmaları ile kanıtlanmış ilaçlardır. Piyasaya ilk çıkan ilacın patent hakkından dolayı; eşdeğeri, başka bir ilaç firması tarafından belirli bir süre piyasaya verilememektedir. Bu koruma süresi boyunca da hastalarımız bu ilacın ismini hafızalarına kazımakta, hekimlerimizden uygun endikasyonlarda bu ilacı tercih ede ede, elleri bu ilaçları yazmaya alışmaktadır.   

Hekim için, hastanın tedavisinin tamamlanması önemlidir. Ülkemizde Hekim reçeteye etken madde ismini yazamadığı için; ticari ilaç ismi seçmekte, eczacıda reçetedeki ilaç piyasada yoksa veya rafında hali hazırda bulunmadığında, hastasının tedavisinin aksamaması adına eşdeğer ilacı tercih edebilmektedir. Eczacının eşdeğer ilaç vermesi, devletimiz tarafından kanunen de kendisine yetki olarak verilmiştir. Zaten diğer ülkelerde; hekimler hastanın teşhisini koyduktan sonra, tedavisi için gerekli etken maddeyi reçeteye yazmakta, eczacı da kamu yararı ve hasta çıkarını önleyerek eşdeğer olan herhangi bir ticari isimli ilacı hastaya vermektedirler.

Ayrıca; bugün pek çok ülkede, kamu maliyesinde tasarruf sağlamak amacıyla eşdeğer ilaçlara yönelik destek, bir devlet politikası haline gelmiştir. Bugünlerde ülkemiz üstünde dış güçler tarafından oynanan oyunları da zaten birlik-beraberlik ve milli üretimle bertaraf edeceğimiz aşikar. Sağlık Bakanlığımızın da yerli ilaç noktasında bu yönde demeçleri mevcut olup; eşdeğer ilacın desteklenmesi, bir yandan kamu harcamalarında tasarruf sağlarken, bir yandan da uluslararası rekabet gücümüzü artırıp, ihracat potansiyelimizi artırmaktadır. Yani eşdeğer ilacı; eczacılarımız kadar, hem hekimlerimiz, hem de halkımız sahiplenmelidir. Bu milli bir davadır.

Ülkemizde; Sağlık Bakanlığımızca ruhsatlandırılan ve piyasaya çıktıktan sonra da Bakanlık tarafından belirli kriterlere dayanılarak sıkı olarak denetlenen ve ruhsat sonrası yaşanan olumsuz bir değişim varsa ruhsatın askıya alınması dahası iptal edilmesi söz konusu olan ilaçlar hakkında;hiçbir bilimsel dayanağı olmadan etkisiz olduğunu savunmak hem haksızlık hem de Sağlık Bakanlığı 'nın, 18.06.2009 tarih ve 43081 no 'lu genelgesine göre hukuken suçtur. Dolayısı ile; Eczacınızın reçetede yazan ilaç yerine eşdeğer ilaç vermesi; hem bilimsel yönden, hem de hukuken doğrudur.

Ayrıca; bu vesile ile kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığımız bir diğer konu da, internet satışı olan ürünlerdeki tehlike ... Sağlık Bakanlığımızdan onaylı ilaçlar % 100 kaliteli, etkin, güvenlidir. Bu Bakanlık Ruhsatlı İlaçlar, sadece birinci basamak sağlık sunucusu yani aynı zamanda kamu yararına hizmet sunan kuruluş niteliğinde ki eczanelerde satılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçların kanunen; ne reklam yapılabilir, ne de televizyon veya internet satışı yapılabilir. Sağlık Bakanlığı 'nın sıkı denetimi olmadan piyasaya çıkan ve internet satışı yapılan ilaç dışı ürünlerin bir çoğunda; etkinlik, kalite ve güven sorunu vardır. Bazen de sahte ürünler piyasaya verilerek, hastanın hem sağlığı ile hem cebi ile oynanmaktadır. Bu sebep ile anne-bebek sağlığı başta olmak üzere; bitkisel ürünler de dahil, sağlık için kullanılan ilaç dışı tüm ürünler, Eczacı gözetimin de ve danışmanlığında eczanelerden tedarik edilmelidir. Eğer konu ilaç ise Eczacınıza danışın ve güvenin.

Bu organizasyonda yanımızda olan Sağlık Müdürlüğümüze Sayın Opr. Dr. Ömer SOBACI Bey 'in nezdinde şahsım, Yönetim Kurulum ve meslektaşlarım adına teşekkür eder, bize bu konunun hekim ayağında uygulanması noktasında destek sözü veren Çorum Tabip Odası Başkanı Sayın Opr. Dr. İsmail Çağatay ÇAĞLAR 'a da işbirliği için ayrıca şükranlarımı sunarım. Ayrıca bu kamu yararına çalışmamızda; AVM billboardlarını bize tahsis eden Ahlatçı Holding 'e de teşekkürü borç bilirim.

Son olarak; "EŞDEĞER ( MUADİL ) İLAÇ, YANLIŞ İLAÇ DEĞİLDİR", Eczacınıza güvenin diyor, tüm halkımıza sağlıklı günler diliyorum.          

                                                                                     25.09.2018

                                                                                           Başkan

                                                                          Ecz. Sönmez ÇALIŞKAN

 

                  

     

 

 
23  Ocak  2022  Pazar Günü
ÇORUM NÖBETÇİ ECZANELERİ
 
İLÇE NÖBETÇİ ECZANELERİ
ÇORUM ECZACI ODASI TURNİKE SİSTEMİ
CEZAEVI SIRASI ECZANEMIZ
GÖKMEN ECZANESİ  Sıra
KAN ÜRÜNÜ SIRASI ECZANEMIZ
KARTAL ECZANESİ  Sıra
HUZUREVI SIRASI ECZANEMIZ
YASEMİN ECZANESİ  Sıra
ERİTROPOETEİN VE DARBEPOETEİN
MACİTOĞLU ECZANESİ  Sıra
PERİTON DİYALİZ SOLİSYON
YASEMİN ECZANESİ  Sıra
ELEKTRONİK TABELE LİSTESİ

copyright © 2016Tüm hakları www.corumeo.org Çorum Eczacı Odası'na aittir. Bu sitede yer alan sağlıkla ilgili bilgiler hekimlerin tavsiyeleri yerine kullanılamaz

Design and coding